Ať už píšete obsah pro web nebo chcete jen psát dobře vypadající obchodní e-maily, musíte se vyvarovat gramatických chyb. Podívejte se na ty nejčastější a oprašte si znalosti češtiny ze školy.

Dvanáctero nejčastějších gramatických chyb a typů. Nebo tipů?
1. Ranní x raný
Na ranní poradu byste se měli dobře připravit a raději si i přivstat. Když si představíte, že jste zpět ve škole, i na ranní zkoušky a testy jste se museli dobře připravit. Třeba právě na ty z raného středověku.- Ranní zkouška – od slova ráno.
- Raný středověk, rané brambory – znamená časný.
2. Standardní
Standardně se slovo standardní píše se dvěma D. Prostě je to standard. Kdybyste mysleli prezidentskou standartu, je to něco jiného. Ale o ní zřejmě tak často psát nebudete.3. Samozřejdmost
Možná se budete divit, ale s takovou triviální chybou se můžete setkat. Některým se totiž to „D“ s předcházejícího standardu zatoulá k samozřejmosti.4. 40 °C
Když si nevíte rady, napiště to slovně. Jednoduše čtyřicet stupňů. U zápisu 40 °C, který je správný, se mohou objevit rovnou dva problémy. Prvním je otázka, kam vložit mezeru. Představte si, že píšete dvě slova a mezi nimi necháte přece mezeru. Druhým problémem může být otázka, kde je to označení stupňů? Najdete je pod klávesovou zkratkou alt + 0176. Pak vyjde možná rychleji a jednoduše napsat čtyřicet stupňů. (Navíc je to za víc znaků.)
5. Zhlédnout x shlédnout
Další dvě slůvka, která se často pletou. A někdy i těm zkušenějším. Už ve škole jste se ale jistě učili, že všude, kam se díváte směrem dolů, píšeme „S“.- Shlédnout ze skály – zapamatujte si „S“ jako skála, ze které koukáte dolů.
- Zhlédnout zajímavý závod – Tady zase napište „Z“ jako ten závod, na který jste se dívali.
6. Tamější
Pozor na špatný tvar s „mně“. Tamější totiž není odvozeno od slova tamní, ale od slova tam. Vždy si řekněte, že něco se odehrává tam, a tak napíšete správný tvar slova.7. Mě x mně
Tady už začíná vyšší dívčí. Anebo ne? Buď si můžete pamatovat pády nebo do věty místo mě/mně doplníte tebe/tobě.- Se 2. a 4. pádem pište vždy MĚ. Anebo všude tam, kam si můžete doplnit slovíčko TEBE.
- Se 3. a 6. pádem pište zase MNĚ. Anebo všude tam, kam si můžete doplnit slovíčko TOBĚ.
8. Byste a bychom
I když tato varianta vypadá jako nespisovná, opak je pravdou. Spojení „by jste“ totiž nepíší jen extrémní gramatičtí nadšenci, spíše naopak. Kdybyste totiž napsali by jste, jste vedle. A proto vždy pište byste. A podobně je to i u slovíčka bychom. Zapomeňte na „by jste“.9. Viz
Viz není zkratka, viz je sloveso v rozkazovacím způsobu. Viz tak vždy pište bez tečky a v případech, kde chcete čtenáři říct něco jako „podívej se tam“.10. Tip nebo typ
Máme pro vás deset tipů nebo typů? Zrovna v této větě se to těžko určuje. Záleží totiž na kontextu. Abyste (vizte není tu žádné aby jste) si to dobře zapamatovali a následně i správně napsali, někdy můžete použít za slova tip a typ jejich synonymum.- Slovo tip pochází z angličtiny a využívá se při radách nebo odhadech zápasu.
- Tipujete na vítěze závodu.
- Slovo typ naopak pochází z řečtiny a latiny. Označuje určitý druh.
- Máte rádi nějaký typ mužů nebo aut.
11. Vám x vám
Správné jsou obě varianty a pravidla pro jejich používání jsou poměrně volná. Obecně se setkáte s tvrzením, že velké písmeno byste měli používat všude v korespondenci, ozvláště když si adresátů vážíte. A tak jsou e-maily jasnou volbou. Jak si ale poradit na webu nebo e-shopu? Hlavní je, držet se toho, co jednou začnete. Přímý zákaz psaní velkého V na webu asi nikde nenajdeme, my se ale držíme toho, že informace pro více lidí píšeme s malým. A pro konkrétní osoby zase s velkým.12. Procenta
Procenta jsou znamínkem, které je často využíváno a také bohužel často špatně používáno. Přitom si za toto znaménko % stačí dosadit slovo, stejně jako u stupňů v bodě 4. Slevy pak budete mít vždy dobře napsané:- 40% sleva = čtyřicetiprocentní sleva.
- 40 % sleva = 40 procent sleva.
3 užitečné odkazy s gramatickými radami
Nejste si jistí, jak slovo napsat? Pomoci může strýček Google, i tam ale najdete chybné příklady problematických slov. Proto si do prohlížece uložte pár internetových stránek, kde vám dobře poradí.- Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český vám nejen řekne, jak má slovo správně vypadat. Navíc vám vysvětlí, proč tomu tak je.
- Web pravopisne.cz vám rychle ukáže, jak to napsat a navíc si na něm můžete procvičovat svoje znalosti. Nejen, že si můžete napsat diktát, ale můžete se nechat vyzkoušet i ze znalostí světové i české literatury. Tomu říkáme opravdové opáčko ze střední.
- Pro průběžné opakování správné gramatiky doporučujeme články na StudentMagovi. Dočtete se, jak zapracovat na zlepšení svých gramatických znalostí.
Poslední záchrana před chybou
Když už vážně nevíte a žádná příručka vám nedokáže poradit nebo prostě jen nevíte, co vám radí, je tu jednoduchá záchrana. Návod je jednoduchý:- Slovo, u kterého si nevíte rady, smažte.
- Použijte jeho synonymum.